Jak zazimovat karavan

 

Zimní přestávky představují poměrně dlouhé období, kdy karavan nečině stojí a vy nemáte kontrolu nad tím, co se odehrává v jeho útrobách. Proto je zásadní karavan po sezóně řádně vyčistit a ošetřit, aby nedocházelo například k zatékání, tvorbě plísní, korodování nebo trouchnivění. Dobré je použít krycí plachtu, která ochrání přívěs před povětrnostními vlivy. Přinášíme tipy, jak karavan správně zazimovat. Trocha úsilí navíc vám na jaře ušetří čas i peníze.

Kam karavan na zimu umístit?

Dobře si rozmyslete, kam svůj karavan v zimních měsících umístíte. Ujistěte se, že je to bezpečné místo. Vyhýbejte se stromům, kde na karavan může kapat míza, nebo, co je horší, větve. Karavan mějte vždy nakloněný na přední nebo zadní stranu, aby z něj voda lépe stékala. V ideálním případě ukryjte karavan pod zimní plachtu nebo nějaký přístřešek. Odstraňte z něj všechny cennosti, jako jsou televizory, rádia apod., vše co může lákat zloděje. 

VODA

Velmi důležité je důkladné vyčištění vodovodního systému a vypuštění vody ze všech nádrží, potrubí a bojleru, aby tam přes zimu voda nezamrzla a nepoškodila je. Ještě před tím, než začnete systém vypouštět, je ideální doba jej vyčistit a vydezinfikovat. Vhodný čistič najdete ZDE. 

Jak na vypuštění vodovodního systému karavanu?

Otevřete všechny vodovodní kohoutky včetně sprchy. Pokud máte pákový kohoutek, ujistěte se, že je uprostřed mezi horkou a studenou polohou. Otevřete vypouštěcí kohouty a pomocí pumpičky nebo kompresoru vyfoukejte poslední kapky vody z potrubí. Vložte zátky do kuchyňského dřezu, umyvadla a sprchové vaničky. Vyjměte také vodní filtry, abyste zabránili zamrznutí vody v nich a potenciálnímu poškození.

PLYN

Po konci sezony odpojte lahve s plynem a důkladně zkontrolujte uzavření ventilu, abyste na jaře nesplakali nad prázdnou lahví. Plynové lahve můžete nechat v karavanu, zima jim neublíží. Pokud máte u regulátoru filtry, vyjměte jejich vložky a filtry nechte prázdné.

BATERIE

Vyjměte palubní baterii a uložte ji na teplém a suchém místě. Pravidelně ji kontrolujte a podle potřeby dobijte. Vyjměte baterie také z detektorů kouře apod. Chladné počasí zkracuje jejich životnost. Pokud baterii dobíjíte solárem, vyjměte pojistku, nebo plusový kabel z regulátoru. Přerušíte tak cestu elektřiny do systému. Před sezónou zbavte solární panel prachu a jiných nečistot. Pokud je solár špinavý, ztrácí výkon a nedobíjí baterii tak rychle, jak by měl. 

INTERIÉR KARAVANU

Větrací otvory karavanu nezakrývejte, aby uvnitř karavanu mohl cirkulovat vzduch. Karavan pravidelně kontrolujte a příležitostně vyvětrejte. Vyprázdněte a propláchněte odpadní nádrž na toaletu. Vyprázdněte lednici, umyjte ji čisticím přípravkem na lednice a nechte pootevřená dvířka, aby mohl cirkulovat vzduch. Vytápění, nebo temperování karavanu v zimě není nutné.

EXTERIÉR KARAVANU

Těsnění a všechny gumové povrchy ošetřete silikonovým olejem, prodloužíte tak jejich životnost.

Ošetřete vnější karoserii vhodnými čisticími prostředky na plášť karavanu, můžete i oživit plastová okna pomocí lešticí pasty, která odstraní škrábance a zlepší průhlednost oken. Zkontrolujte hlavu tažného zařízení a zástrčku pro připojení k automobilu. Celou oj pak zakryjte vhodným obalem. Umístěte svůj karavan na rovný povrch, poté vysuňte stabilizační nohy a položte je na podložky. Pokud bude karavan takto stát delší dobu, nezatahujte ruční brzdu.

MARKÝZA

Před zazimováním plátno a tělo markýzy očistěte vhodným čistícím přípravkem. Zamezíte tím vlhnutí plátna a tvorbě plísní. Pokud nemáte karavan na zimu krytý plachtou nebo střechou, markýzu sundejte a uložte na suchém místě, jinak hrozí zatečení vody do markýzy a její poškození mrazem.

PLACHTY

Pokud se rozhodnete karavan zaplachtovat, je velmi důležité použít plachtu k tomu určenou. Krycí plachty zvenku nepropustí prach ani vodu, ale jsou prodyšné a karavan tak ventiluje celou zimu. Nečeká vás tak na jaře nepříjemné překvapení v podobě plísně, která by vznikla třeba při použití klasické igelitové plachty. Je dobré vybrat plachtu s možností vyrolování části plachty pro umožnění vstupu do karavanu v průběhu zimy. Velikost plachty určuje délka a šířka těla karavanu bez oje. Některé druhy planet se dají z boku vydolovat, abyste měli neomezený přístup do karavanu. 

Spoustu věcí si na karavanu můžete udělat sami doma. Sepsali jsme pro vás článek “Údržba karavanu, kterou zvládnu doma”,  kde najdete tipy co a jak na karavanu dělat, aby vám dlouho vydržel.