4 tipy pro zimní karavaning

Kempovat v létě je super, ale teprve v zimě zažiješ ten opravdový karavaning. V létě se chodí do karavanu nebo obytky většinou jen vyspat a pokud nejsi příznivcem kempování nadivoko, můžeš využívat zázemí kempů. V zimě je to ale jiné! V karavanu strávíš mnohem více času a zjistíš, jaký komfort máš, nebo nemáš... Karavan i obytka vyžadují v zimním období více péče a přípravy, aby fungovaly, jak je třeba. Odměnou jsou úžasné chvíle, které v nich můžeš strávit.  

1. Propan

Jako první věc, kterou bys měl jako zimní karavanista znát, je používání pouze čistého propanu, nikoli propanbutanu. Butan v nízkých teplotách zmrzne a nevyhoří. Může se tak stát, že v bombě budou třeba ještě dvě kila, ale plamen už nezapálíš. Bomba s čistým propanem je o pár desetikorun dražší, ale ve výsledku tě vyjde levněji, protože vyhoří celá.

2. DuoControl

S plynem souvisí další zimní (ale i letní) vychytávka DuoControl neboli automatický přepínač bomb. Pokud ti dojde hlavní bomba, DuoControl automaticky přepne na záložní a ukáže, že používáš již druhou bombu. Je několik druhů DuoControlu. Já osobně používám DuoControl CS s crash senzory, které při úniku plynu okamžitě uzavřou právě používanou bombu. Tento model je možné používat i během jízdy.

3. Pravidelné větrání a nucená cirkulace

Pravidelné větrání je v zimním období prakticky nutností. Zamezí rosení oken a celkově  sníží vlhkost v karavanu, která vzniká rozdílem vnitřní a vnější teploty. Každý karavan by měl mít nucenou ventilaci. Ta se obvykle nachází pod lůžky a ve střešních oknech. V žádném případě nedoporučuji v zimě tyto průduchy zacpávat. Díky nucené ventilaci je neustále zajištěna cirkulace čerstvého vzduchu. 

4. Péče o vodovodní systém a bojler

Vodovodní systém a bojler vyžadují v zimě speciální péči, protože by mihlo dojít k jejich zničení. Pokud je karavan v mrazu a není temperován, je nutné vypustit celý vodovodní systém včetně bojleru a nádrže na vodu. Po vypuštění doporučuju hadice s teplou i studenou vodou ještě profouknout hustilkou. Tím máš jistotu, že jsi vytlačil i zbytek vody a nebude tě čekat nepříjemné překvapeni při příštím napuštění systému.

Tip: Karavanem na lyže

Jsou dvě možnosti, jak trávit zimu v karavanu. Buď využiješ dlouhodobé kempování v českých horách a budeš do karavanu dojíždět jako na chalupu. Tak to děláme my.  A nebo si karavan vezeš s sebou a vyrazíš za prašanem, třeba do Rakouska... Super feeridové tipy a vybavení najdeš na freeskier.cz.

Přihlaste se prosím znovu

Omlouváme se, ale Váš CSRF token pravděpodobně vypršel. Abychom mohli udržet Vaši bezpečnost na co největší úrovni potřebujeme, abyste se znovu přihlásili.

Děkujeme za pochopení.

Přihlášení