4 tipy pro zimní karavaning

Kempovat v létě je super, ale teprve v zimě zažiješ ten opravdový karavaning. V létě se chodí do karavanu nebo obytky většinou jen vyspat a pokud nejsi příznivcem kempování nadivoko, můžeš využívat zázemí kempů. V zimě je to ale jiné! V karavanu strávíš mnohem více času a zjistíš, jaký komfort máš, nebo nemáš... Karavan i obytka vyžadují v zimním období více péče a přípravy, aby fungovaly, jak je třeba. Odměnou jsou úžasné chvíle, které v nich můžeš strávit.  

1. Propan

Jako první věc, kterou bys měl jako zimní karavanista znát, je používání pouze čistého propanu, nikoli propanbutanu. Butan v nízkých teplotách zmrzne a nevyhoří. Může se tak stát, že v bombě budou třeba ještě dvě kila, ale plamen už nezapálíš. Bomba s čistým propanem je o pár desetikorun dražší, ale ve výsledku tě vyjde levněji, protože vyhoří celá.

2. DuoControl

S plynem souvisí další zimní (ale i letní) vychytávka DuoControl neboli automatický přepínač bomb. Pokud ti dojde hlavní bomba, DuoControl automaticky přepne na záložní a ukáže, že používáš již druhou bombu. Je několik druhů DuoControlu. Já osobně používám DuoControl CS s crash senzory, které při úniku plynu okamžitě uzavřou právě používanou bombu. Tento model je možné používat i během jízdy.

3. Pravidelné větrání a nucená cirkulace

Pravidelné větrání je v zimním období prakticky nutností. Zamezí rosení oken a celkově  sníží vlhkost v karavanu, která vzniká rozdílem vnitřní a vnější teploty. Každý karavan by měl mít nucenou ventilaci. Ta se obvykle nachází pod lůžky a ve střešních oknech. V žádném případě nedoporučuji v zimě tyto průduchy zacpávat. Díky nucené ventilaci je neustále zajištěna cirkulace čerstvého vzduchu. 

4. Péče o vodovodní systém a bojler

Vodovodní systém a bojler vyžadují v zimě speciální péči, protože by mihlo dojít k jejich zničení. Pokud je karavan v mrazu a není temperován, je nutné vypustit celý vodovodní systém včetně bojleru a nádrže na vodu. Po vypuštění doporučuju hadice s teplou i studenou vodou ještě profouknout hustilkou. Tím máš jistotu, že jsi vytlačil i zbytek vody a nebude tě čekat nepříjemné překvapeni při příštím napuštění systému.

Tip: Karavanem na lyže

Jsou dvě možnosti, jak trávit zimu v karavanu. Buď využiješ dlouhodobé kempování v českých horách a budeš do karavanu dojíždět jako na chalupu. Tak to děláme my.  A nebo si karavan vezeš s sebou a vyrazíš za prašanem, třeba do Rakouska... Super feeridové tipy a vybavení najdeš na freeskier.cz.