Jak fungují solární panely v karananingu?

 

Solární panel na karavanu nebo obytném voze je dalším krokem k nezávislosti. Díky solárnímu panelu a regulátoru dokážete dobít baterie, které živí váš karavan elektřinou. Moderní karavany mají na 12 V vnitřní osvětlení, stejně tak i čerpadlo na vodu a rozfuk topení. 

Jak funguje solární panel a dobíjení pomocí sluneční energie? 

V principu je to velmi jednoduché. Na střechu karavanu do volného prostoru přilepíte solární panel patřičného výkonu. Obvykle platí, že výkon solárního panelu by měl být 1,3 násobku kapacity baterie v karavanu. To znamená že, pokud máte 100 A baterii, panel by měl mít výkon přibližně 130 W. Při dodržení této rovnice panel dokáže dobít baterii do maximální kapacity bez obtíží. Jediné co budete ještě potřebovat je slunce. Největší účinnost panelu je, když slunce na panel dopadá kolmo. V letních měsících to není problém. V zimě počítejte, že panel bude dobíjet baterii delší dobu s ohledem na skon dopadu slunečních paprsků. Pokud slunce nesvítí, panel dobíjí jen velmi málo nebo vůbec. Stejně tak je tomu i  v noci, kdy panel nedobíjí.

Dalším důležitým prvkem je regulátor. 

Existují dva druhy regulátorů. MPPT můžeme nazvat jako “chytrý”. Pracuje tak, že každou chvíli zjišťuje, jak na tom baterie je a zda nepotřebuje dobít. Díky tomu budete mít při slunečním svitu stále plnou kapacitu baterie. Moderní regulátory renomovaných značek se dají nastavit pomocí aplikací výrobce přes chytrý telefon. 

Druhý typ je PWM regulátor, který můžeme nazvat “hloupým”. Jediná jeho práce je hlídat mezní napětí baterie a pak pustit nabíjení. Dalo by se říct, že i hloupé regulátory k normálnímu používání stačí. Je to vlastně pravda, ale účinnost MPPT regulátorů je přibližně o 30 % vyšší a jsou i šetrnější k baterii. 

Jak solární panel namontovat? 

Montáž panelu není složitá, je ale potřeba používat lepidla a průchodky, které jsou přímo určené pro karavany. Pokud není v kabelové sadě pojistka, doporučujeme ji přidat na plusový kabel mezi regulátor a baterii pojistku, která chrání před zkratem. Teď už stačí jen vyrazit za sluncem.

Efoy - Cesta k nezávislosti i za neslunečného počasí

Pokud nechcete být při cestování závislý na slunečném počasí, můžete pro vás být vhodná varianta elektrocentrála. Je finančně náročnější, ale nejste závislí na slunečném počasí. Elektrocentrály Efoy se dají zabudovat a nepotřebují prakticky žádný servis na rozdíl od benzínových generátorů.

 

V našem 🛠️SERVISNÍM CENTRU v Praze 9 Horních Počernicích vám rádi solární panely namontujeme. A nejen to! Nabízíme kompletní servisní služby pro obytná auta, karavany a dodávky:

Kontaktujte nás na 📲 420 725 902 911 / 📩 info@karavanista.cz.