TIP NA VÝLET: kemp Harasov

Karavan odzimovaný, ve vzduchu jaro, ideální čas vyrazit na víkendové dobrodružství.  Přibalte si turistické boty a horská kola a vy otužilejší i plavky, ukážeme vám parádní místo na výlet. Vyrážíme do kempu Harasov, kde snadno zapomenete na všechny starosti.

Cesta z města

Kemp Harasov leží necelou hoďku severně od Prahy (cca 40 km) v krásné CHKO Kokořínsko. Navigace nám nabízela několik tras. Nám se osvědčilo jet přes Mělník, protože ke konci jsou cesty z této strany pro karavany příznivější - širší a méně klikaté. Při příjezdu buďte pozorní, snadno se mine odbočka do kempu. Musíte projet přes malé parkoviště až k závoře, kterou vám otevřou jakmile se přihlásíte na recepci v penzionu.

Kemp a vybavení

Kemp Harasov je příjemně malý, čítá 30 boxů o velikosti 10 x 10 metrů. Každý box je opatřený elektrickou přípojkou. Cena 800 Kč je konečná, zahrnuje až 4 osoby nebo zvířata, elektrické připojení, wifi (ta je ale velmi slabá), toalety, teplé sprchy a kuchyňka. U kempu stojí nový penzion navržený architektem Davidem Vávrou. Kromě 7 pokojů se zde nachází bistro Harabistro s venkovní terasou, kde si každý den můžete vybrat jídla z aktuální denní nabídky. My jsme si pochutnali na skvělém boršči, svíčkové omáčce s knedlíkem a grilovaném hermelínu. Z terasy je krásný výhled na stejnojmenné jezero Harasov.

Co s sebou? Pořádné boty

Rozhodně nezapomeňte na trekové boty. Celá CHKO Kokořínsko je protkaná pískovcovými skalami, romantickými roklemi a malebnými vesničkami. Nachází se tu nespočet cest a stezek. Mezi oblíbené cíle patří různé skalní útvary, nebo se můžete vydat na hrady Kokořín (5,3 km), Houska (14 km) či Bezděz (24,9 km). 

Nezapomeňte na horáky

Přes Harasov vedou Kokořínské stezky, kde si užijete jízdu na horských kolech. Přestože se traily hodí spíše pro zdatné cyklisty, najdou si zde své cestičky i malí nebo méně zdatní cyklisti. Doporučujeme mrknout se na spolek Kokostezky. Na jejich stránkách najdete mapy na různě náročné neznačené trasy a můžete si je stáhnout do svého telefonu. Jedná se o přírodní traily převážně v okolí Kokořínského údolí, ale i v dalších částech Kokořínska.

Koupačka v Harasově

Jezero Harasov nabízí jedno z nejhezčích přírodních koupání s upravenými přístupy do vody a vyhrazenými místy i pro pejsky. O Velikonocích, když jsme na Harasov vyrazili, byla voda ještě frišná, ale krásně čistá. Studenější prý bývá i v létě, což její kvalitě bude určitě prospívat. Na jezeře se můžete projet na pádláku nebo lodičce. 

TIP pro horolezce

My nepatříme mezi horolezce, ale přímo u jezera jsou lezecké cesty (pískovcové lezení s obtížností III–IX c). 

Kemp Harasov jsme objevili náhodou, ale o to víc jsme z tohoto kouzelného místa byli nadšeni. Doporučujeme všema deseti!