Jak vybrat mover ke karavanu

V tomto článku se dozvíte:

  • Co to je mover?
  • K čemu mover slouží?
  • Jak mover používat?
  • Jak se o mover starat?

Mover = pojezd pro karavan

Jedná se o sadu dvou nebo čtyř elektromotorů, které jsou připojené přes řídicí jednotku na baterii a ovládají se pomocí dálkového ovládání, nebo aplikace, pokud to ten daný pojezd podporuje. Mover se montuje se na podvozek přívěsu a dětí se na dva druhy. První je s elektrickým přítlakem, tzn. že zmáčknete tlačítko na dálkovém ovladači a hnací kola elektromotoru se přitlačí k pneumatikám vašeho karavanu. Druhý je s manuálním přítlakem, u těchto modelů je přítlak prováděn například pomocí páky - otočením směrem ke kolu přitlačíte hnací kola k pneumatikám.

 

K čemu mover slouží?

Tento chytrý a silný pomocník je opravdu užitečný v mnoha případech. Usnadní vám jak parkování přívěsu u vašeho domu, tak připojení k autu a stejně tak díky němu v kempu karavan dostanete přesně tam, kam budete potřebovat. Některé přívěsy váží samy i 2,5 tuny a na jejich posunutí je mnohdy potřeba parta chlapů. Díky pojezdu už nikoho potřebovat nebudete, vše zvládnete sami jen s pomocí dálkového ovládání.

Jak mover používat?

Pro zvolení správného pojezdu je vždy potřeba vědět maximální váhu karavanu a počet náprav. Dále si musíte rozhodnout, jestli chcete pojezd s elektrickým nebo manuálním přítlakem. Víc už není potřeba řešit. Pro vybráni správného modelu je vhodné se poradit s odborníkem. Budete mít pak jistotu, že mover, který si kupujete, je opravdu vhodný pro váš karavan.

Jak se mover montuje?

Do montáže moveru se raději sami nepouštějte a svěřte ji odbornému servisu. Je velice důležité dodržet správný postup a dotáhnout šrouby na předepsaný moment, proto nedoporučuji provádět doma na zahradě. 

Mover pro dvojnápravový karavan

U dvounápravových karavanů je mnohdy potřeba pojezd se čtyřmi motory. Jednak z důvodu vyšší váhy karavanu, jednak protože je potřeba, aby bylo řízeno každé kolo zvlášť. Mover pak jede přesně tam, kam vy chcete. Váha moveru pro jednonápravový karavan se pohybuje kolem 30 kil. U dvounápravového je to dvojnásobek. 

Jak se o mover starat?

Údržba pojezdu uživatelem se neprovádí a žádná zvláštní ani není potřeba.

V našem 🛠️SERVISNÍM CENTRU v Praze 9 Horních Počernicích vám rádi mover namontujeme. A nejen to! Nabízíme kompletní servisní služby pro obytná auta, karavany a dodávky:

Kontaktujte nás na 📲 420 725 902 911 / 📩 info@karavanista.cz.