Kde můžete zaparkovat karavan?

Už dávno v kempech nestojí jen stany, ale také karavany. Najde se mezi námi totiž čím dál víc lidí, kteří sice touží po dovolené v přírodě, spát ve stanu ale rezolutně odmítají. Je to nepohodlné, lezou tam brouci a tak dále. Ale v karavanu – to je něco jiného.

Karavany se vyrábí z pevných a kvalitních materiálů, máte tam kuchyň, postel, WC, možná i vlastní sprchu. Ve stanu spíte na matraci, vaříte na přenosném hořáku a co se hygieny týče, jste odkázáni na vybavení kempu.

Není karavan jako karavan

Mnozí z nás pletou dohromady dva rozdílné pojmy. Karavan a obytné auto. Jaký je mezi nimi rozdíl?

  • Karavan je obytný přívěs za auto, hodí se na delší stání na jednom místě nebo občasné přesuny.
  • Karavan můžete v kempu odpřáhnout od auta a na výlety nebo nákupy jezdit jen s autem.
  • Obytný vůz rovná se auto a karavan v jednom. Je ideální volbou pro ty, kdo dlouho nevydrží na jednom místě a raději přejíždí.
  • Obytný vůz nemusíte parkovat v kempu, často postačí obyčejné parkoviště. Do kempu se vydáte jen tehdy, kdy potřebujete doplnit vodu nebo vyprázdnit toaletu.
  • Chcete se vydat na výlet? Potřebujete nakoupit? Tady nastává maličko problém. Vezete s sebou celý vůz, nic nejde odpřáhnout.

Kde karavan zaparkovat během dovolené?

Chcete si užít dovolenou jako nikdy předtím? Vyrazte na ni s karavanem. Je jedno, zda půjde o karavan jako obytný přívěs, nebo o obytný vůz. Než ale vyrazíte, naplánujte si, kde budete parkovat.

Klasický karavan většinou zaparkujete v kempu. Odpřáhnete ho od auta a začnete si užívat. V kempu můžete klidně zaparkovat i obytný vůz. Ne každý ale miluje ty louky přecpané lidmi skoro k prasknutí. Naštvaní stanaři, kterým stíníte nebo překážíte jsou věc druhá.

Co takhle stellplatz?

Stellplatz je místo mimo kemp, vyhrazené pro parkování karavanů a obytných vozů. Součástí bývá i elektřina, výpusť odpadní vody a čerstvá voda. Některá místa bývají zpoplatněna za vůz a noc, jinde je stání zcela zdarma.

Často jde o místo určené ke krátkodobému zastavení a servisování auta nebo přívěsu, někdy jsou stellplatzy ale určené jen pro obytná auta a vestavby. Kdo jede s přívěsem, měl by si to předem ověřit.

Některé kempy mají tzv. „stopover“

Místo, které je do kempu oddělené a je vyhrazené pro krátkodobé stání karavanů. Čeká tam na vás veškeré technické vybavení, někdy i bazén. Je levnější než klasický kemp, hodí se hlavně ke krátkodobému odpočinku před další cestou.

Víte, že kempování „na divoko“, tedy mimo kempy je v ČR zakázané? Jedinou možností je vytipovat si pozemek a domluvit se s jeho majitelem, zda tam můžete zaparkovat.

A co parkoviště?

Na cestě do zahraničí se vám jistě stane, že nikde v dohledu nebude žádný stellplatz nebo stopover, kde byste mohli přespat a odpočinout si. Co pak? Jediným řešením je odstavné parkoviště nebo parkoviště u benzinové pumpy, případně supermarketu. Vyhněte se stání u rušných silnic, bezpečnost nepodceňujte.

Pozor! Některé země jako třeba Chorvatsko, Rakousko a Německo spaní mimo turistický objekt pokutují, jinde jsou na parkovišti závory, aby tam obytný vůz nenajel. Dejte si na to pozor, ať se vám dovolená neprodraží víc, než je nutné. Raději si trochu zajeďte, najděte klidný pozemek některého z místních a zeptejte se, zda tam nemůžete přespat.