Rychlý průvodce: Zazimování karavanu

Pokud nebudete svůj karavan přes zimu řádně chránit, může to na jaře vést k nákladným účtům za opravy. Přinášíme tipy, které vám pomohou udržet váš karavan nejlepším stavu, než ho na zimu uložíte. Trocha úsilí navíc vám ušetří čas i peníze.

1. Místo

Dobře si rozmyslete, kam svůj karavan v zimních měsících umístíte. Ujistěte se, že je to bezpečné místo. Vyhýbejte se stromům, kde na karavan může kapat míza, nebo, co je horší, větve. Karavan mějte vždy nakloněný na přední nebo zadní stranu, lépe pak stéká voda.

2. Okna

Použijte olej na těsnění a aplikujte ho na všechny gumové povrchy, prodloužíte tak jejich životnost.

3. Plyn

Odpojte lahve s plynem a důkladně zkontrolujte uzavření ventilu.

4. Karoserie

Ošetřete vnější karoserii vhodnými čisticími prostředky na stěny a plastová okna. Dobré je použít krycí plachtu, která ochrání přívěs před povětrnostními vlivy.

5. Oj

Zkontrolujte hlavu tažného zařízení a zástrčku pro připojení k automobilu. Celou oj pak zakryjte vhodným obalem.

6. Bezpečnost

Odstraňte všechny cennosti, jako jsou televizory, rádia apod. Vše co může lákat zloděje, je potenciální nebezpečí.

7. Příslušenství

Rozložte a očistěte markýzu na suchém místě. Zkuste odstranit skvrny pomocí vhodného čisticího prostředku. Markýzu skladujte na suchém místě.

8. Baterie

Vyjměte baterii a uložte ji na teplém a suchém místě. Pravidelně ji kontrolujte a podle potřeby dobijte. Vyjměte baterie také z detektorů kouře apod. Chladné počasí zkracuje jejich životnost.

9. Zakrytí

Pokud se rozhodnete pro zakrytí karavanu, ujistěte se, že je plachta vyrobena z prodyšného materiálu, jinak by pod ní mohla vznikat kondenzace a plísně.

10. Rolety

Ujistěte se, že jsou všechny rolety a setrvačníky zcela vytažené, aby nedošlo k poškození pružin, které pomáhají žaluzii vrátit se do zatažené polohy.

11. Vodní filtry

Vyjměte vodní filtry, abyste zabránili zamrznutí vody v nich a potenciálnímu poškození.

12. Pneumatiky

Umístěte svůj karavan na rovný povrch, poté vysuňte stabilizační nohy a položte je na podložky. Pokud bude karavan takto stát delší dobu, nezatahujte ruční brzdu. 

13. Vodovodní systém

Otevřete všechny kohoutky v karavanu včetně sprchy. Pokud máte pákový kohoutek, ujistěte se, že je uprostřed mezi horkou a studenou polohou. Otevřete vypouštěcí kohouty a pomocí pumpičky nebo kompresoru vyfoukejte poslední kapky vody z potrubí. Vložte zátky do kuchyňského dřezu, umyvadla a sprchové vaničky.

14. Větrání

Větrací otvory nezakrývejte, aby uvnitř karavanu mohl cirkulovat vzduch. Karavan pravidelně kontrolujte a příležitostně vyvětrejte.

15. Toaleta

Vyprázdněte a propláchněte odpadní nádrž na toaletu.

16. Lednice

Vyprázdněte lednici, umyjte ji čistícím přípravkem na lednice a nechte pootevřená dvířka, aby mohl cirkulovat vzduch.

17. Vytápění

Vytápění, nebo temperování karavanu v zimě není nutné.