Začínáme s karavanem

Penziony a hotely už vás nelákají? Chcete si užít přírodu a volnější styl dovolené? Pořiďte si karavan. Čekají na vás nové zážitky, možná si dokonce splníte svůj celoživotní sen. Dovolená bez stresu, čerstvý vzduch, pohoda, klid.

Karavan nemusíte hned kupovat

Ani to není dobré. Lepší je si karavan vyzkoušet, osahat a zjistit, zda je pro vás tím pravým. Nestojí totiž zrovna málo. Co s ním, když zjistíte, že patříte mezi ty náročnější turisty? Karavan si klidně můžete půjčit a když se osvědčí, teprve začněte uvažovat o koupi vlastního.

Co se skrývá pod pojmem karavan?

Mnohdy to není jen obytný přívěs za auto, ale rovnou celý obytný vůz. Obojí má své výhody a nevýhody. Jaký je mezi nimi rozdíl?

  • Karavan zapřáhnete za auto, v kempu ho odpojíte a postavíte na vyhrazené místo. Na nákupy, výlety, za památkami pak jezdíte samotným autem. Přívěs na vás čeká v kempu.
  • Obytný vůz vás provází na všech cestách. Je vhodnější pro ty, kdo neradi zůstávají dlouho na jednom místě.

Víte, že je třeba si dát pozor na celkovou hmotnost soupravy? Ta by totiž neměla přesáhnout 3500 kg, jinak se musíte vydat do autoškoly a rozšířit si řidičské oprávnění. Důležité také je zkontrolovat si v techničáku od auta maximální přípustnou hmotnost přívěsu. Ta vám napoví, jak těžký přívěs můžete za auto připojit.

Dovolená v karavanu

Taky jste jako malí jezdili s rodiči pod stan a nudili se, když pršelo? Stalo se vám, že do stanu začalo téct? S karavanem se toho bát nemusíte.

Během cesty si navíc volíte vlastní tempo a interval zastávek. Nemusíte tolik pospíchat, abyste do kempu dojeli včas a postavili stan dřív, než se setmí. Když na vás přijde únava, stačí najít vhodné místo, zaparkovat a odpočívat. Jakmile načerpáte nové síly, sednete za volant a jedete. Nic nebalíte a necpete zpátky do kufru, vleku a kdoví kam ještě.

Více tipů, jak trávit čas s dětmi na cestách, najdete na webu cestujsdetmi.cz