Nejlepší auto na tahání karavanu

 

Řada začínajících i zkušených karavanistů řeší, jaké auto je na tahání jejich karavanu nejlepší. Nelehká otázka, na kterou neexistuje jednoduchá odpověď, protože každý karavanista má jinou výchozí situaci a preference. Pro někoho je důležitá cena a spotřeba, pro jiného výkon, velikost, značka, barva a další parametry. V tomto článku jsme se s vámi chtěli podělit o naše zkušenosti, které jsme nasbírali po mnoha letech karavaningu.

VÝKON ničím nenahradíte

Svatá pravda. Šestiválec bude vždy výhodnější volba než čtyřválec, protože díky koním navíc a většímu kroutícímu momentu hravěji utáhne karavan a snáz se dostanete z krizových situací. Šestiválcová auta jsou zpravidla těžší, což významně zlepšuje jízdní vlastnosti soupravy. Nevýhodou slabších aut je pomalá jízda, kvůli které často tvoří na silnicích překážku a netrpěliví řidiči je začnou předjíždět bez ohledu na značky. Nezapomínejme také na kvalitní brzdy, aby bylo možné soupravu v případě potřeby rychle a bezpečně zastavit.

TIP: Při výběru auta je třeba podívat se do velkého technického průkazu a zjistit, jak těžký brzděný a nebrzděný karavan může vaše auto táhnout. Informace ve velkém technickém průkazu se nesmí za žádnou cenu překročit!

HMOTNOST automobilu hraje důležitou roli

Jak už jsem zmínil, velmi důležitý faktor významně ovlivňující jízdní vlastnosti soupravy je hmotnost vozidla. Čím těžší auto, tím stabilnější a lépe ovladatelnější. Karavan by měl poslouchat vaše auto, ne naopak. Z toho vyplývá ideální kombinace: těžké auto s velkým výkonem. Ale pozor na dodávky, které mají sice velký úložný prostor, ale na druhou stranu jsou citlivé na boční nárazový vítr. Když k ploše auta přičteme ještě plochu karavanu, vznikne obrovská zeď, se kterou boční vítr pěkně zamává a řidič za volantem má co dělat soupravu zkrotit.

Pojďme si auta rozdělit podle KATEGORIÍ   

  1. Malé osobáky mají zpravidla velmi omezené zatížení na kouli a malý výkon. 
  2. Auta střední třídy jako sedany, kombíky nebo rodinné vozy jsou praktičtější, protože utáhnou těžší přívěsy a jsou prostornější. Auta s jednou hnanou nápravou a s přidanou hmotností přívěsu budou více bojovat zvláště při jízdě do kopce, zatímco čtyřkolky takový problém mít nebudou. Všeobecně se ví, že auta 4x4 mají lepší jízdní vlastnosti. V zimních měsících je jízda bezpečnější a stejně tak i jízda s karavanem bude komfortnější. 
  3. Karavanisti nejčastěji preferují typ SUV, který byl pro tahání čehokoli přímo zrozen. Většina vozů se zvýšeným podvozkem a vyšší stavbou karoserie disponuje pohonem všech kol 4x4 a tedy zvýšenou trakcí, výkonnější pohonné jednotky, které snáze kompenzují přidanou hmotnost, a tak mohou SUV tahat širokou škálu karavanů. Podobně jsou na tom i terénní offroady, které jsou však pro cestování s rodinou málo komfortní a navzdory velkým rozměrům málo prostorné uvnitř. 
  4. Dodávky vám umožní vozit s sebou spoustu věcí, ale mají horší jízdní vlastnosti, jak jsme psali výše. Velké dodávky navíc podléhají zákazům pro nákladní vozidla. Stejně tak mýto je mnohdy dražší.

SUV jako NEJLEPŠÍ VOLBA

Naše rodina používá jednonápravový karavan o celkové váze 1750 kg a taháme ho silným a těžkým šestiválcovým SUV Volkswagnem Touareg, který má maximální zatížení na tažném zařízení až 3,5 tuny. Pro nás je to nejlepší kombinace, kterou jsme zatím vyzkoušeli. Karavan se za autem chová velmi klidně a snadno se s ním manipuluje. VW Touareg je navíc vybaven speciálním asistentem, který dokáže karavan automaticky srovnat, když se z při jízdě rozhoupe. Velmi oceňuji, že máme na VW Touareg tažné zařízení namontované přímo od výrobce, protože díky tomu skvěle funguje. Dodělávaná tažná zařízení nejsou s autem dokonale propojena ztrácí svou účinnost. Auto často ani neví, že nějaký přívěs vůbec táhne. 

Po desítkách tisíc najetých kilometrů ve VW Touareg můžeme s klidným svědomím napsat, že se jedná o bezpečného, spolehlivého a velmi komfortního partnera na cestování s karavanem. 

STŘEŠNÍ BOX vyřeší nedostatek místa

Jediné, co nám při dlouhodobém cestování působí problém, je nepříliš velký kufr. Toto jsme ale jednoduše vyřešili praktickým střešním boxem, který nám zajistí dostatek místa pro naše sportovní vybavení a zavazadla.

TIP: Nezapomínejte si svého miláčka na kolech vždy dobře pojištit. Pokud už máte řešit nějakou tu odřeninu, nebo třeba prasklé čelní okno, tak ať vás to moc nestojí.

Tak šťastnou cestu a krásné zážitky!