Normandie očima Karavanisty

Začátkem července jsme se s celou rodinou vydali obytným autem do severozápadní Francie prozkoumat pobřeží Normandie. Zajímala nás známá místa spojená s vojenskou operací Overlord, ale zároveň jsme si chtěli odpočinout a užít společný čas.

Cesta nebyla náš cíl

Na dovolenou jsme měli vyhrazeno 10 dní, proto jsme se snažili dorazit do cíle do nejrychleji, ale zároveň v tempu “abychom se z toho úplně nezbláznili”. Nakonec nám cesta zabrala 1,5 dne. Vyráželi jsme ve čtvrtek po poledni a dojeli ke Kolínu nad Rýnem, kde jsme přenocovali u benzínky. Druhý den jsme pokračovali. Průjezdy na hranicích byly bezproblémové a ani covidová opatření nás žádná nepotkala. Do cílové destinace jsme dorazili v pátek navečer. 

 

1. Étretat

Naší první zastávkou se stalo město Étretat na pobřeží Lamančského průlivu známé především pro své bílé útesy a skalní oblouky připomínající postavy slonů, které inspirovali řadu impresionistických malířů. Výhledy jsou nádherné odevšad: z pláže i z okolních útesů. Rozhodně stojí za to dát si na pláži sklenku vína a pozorovat západ slunce.

Stellplatz Camping Etretat (69 Rue Guy de Maupassant, 76790 Étretat, Francie)

 • samoobslužný
 • cena: 11 Eur/noc/auto s možností vypuštění špinavé vody a vylití toalety
 • extra příplatek za vodu: 2 Eur/10 min
 • vedle klasický kemp (vhodný i pro karavany, dodávky nebo osobní auta)

2. Pláž Omaha + Pointe du Hoc + Colleville sur Mer

Další zastávkou byl kemp Port’land, který má strategickou polohu. Nachází se poblíž pláže Omaha a je ideální pro cestování po okolí. Pravda, není zrovna nejlevnější, ale děti si ho užívaly plnými doušky. Každý den řádily ve venkovním bazénu a my jsme ocenili opravdu velkorysé parcely s připojením na vodu a odpad. Jako dopravní prostředek jsme využívali kola, což bylo pohodlné a bezpečné, jelikož jsou místní řidiči velmi ohleduplní.

Kemp Port’land ****

 • cena: 70 Eur/4 lidi + auto/noc
 • velké stání ohraničené živým plotem napojené na odpad a pitnou vodu
 • kemp: vnitřní a venkovní bazén se skluzavkami, hřiště, skákací hrad, restaurace, hernička pro děti

2.1 Omaha beach 

Osm kilometrů dlouhou písčitou pláž ohraničenou skalnatými útesy jsme si projeli na kolech. Vylodění zde připomíná památník s bronzovou sochou symbolizující ducha amerických vojáků vystupujících z vln. U něj je příjemná restaurace L'Omaha, kde jsme si rádi pochutnávali na růžovém vínu a místních specialitách. V okolí pláže se nachází několik muzeí plných vojenské techniky a předmětů dochovaných z období druhé světové války. 

 

2.2 Pointe du Hoc

Za návštěvu rozhodně stojí skalnatý 30metrový výběžek Pointe du Hoc mezi plážemi Omaha a Utah, kde sídlilo německé dělostřelectvo. Můžete si zde prohlédnout zachovalé německé bunkry ovšem bez techniky - tu Němci stihli přesunout jinam. Mezi bunkry jsou stále díry po bombardování a na člověka tu dolehne tíha historie. Vstup je zdarma a prohlídka vám zabere cca 30 až 60 minut. Vstupné se neplatí.

2.3 Americký vojenský hřbitov v Colleville sur Mer 

My jsme jako poslední zastávku s válečnou tematikou zvolili tzv. Normandy American Cemetery and Memorial, největší americký vojenský hřbitov v Evropě ležící ve vesnici Colleville sur Mer. Najdete zde památník a nekonečné řady křížů nebo židovských hvězd na perfektním zeleném trávníku. Vstupné se neplatí.

 

3. Surfařský spot ve Vauville

Dále jsme se vydali do přímořského městečka Vauville, kde se přímo u pláže nachází menší městský kemp. Najdete se zde vše, co potřebujete, i když vybavení je spíše sparťanské, ale na druhou stranu za velmi dobré peníze.  Vauville patří mezi oblíbené destinace například pro windsurfaře a kitaře. Nám bohužel nefoukalo, a tak jsme se kochali nekonečně dlouhou liduprázdnou pláží s tím největším odlivem, který jsme kdy viděli.

Kemp Vauville Municipal Campground

 • cena: 16,50 Eur
 • vybavení: toalety, sprcha, dřezy na mytí nádobí, pračka

4. Opatství Mont Saint Michel + krokodýlí farma Alligator Bay

Mont Saint Michel se řadí hned po Eifellově věži na druhé místo v žebříčku nejnavštěvovanějších památek ve Francii, k čemuž samozřejmě patří i řada omezení a davy turistů. Průjezd centrem města je autům omezený, což nám trochu zavařilo, protože jsme se chvíli motali, než jsme našli cestu ke stellplatzu. 

Pěšky je památka od stellplatzu vzdálená 3 km. Můžete využít autobus, který pendluje a vozí turisty z města až před brány opatství a podle informací na internetu je zdarma. My jsme vyrazili na kolech.Trochu problém byl s parkováním, protože před vchodem do Mont Saint Michel jsme nenašli žádné stojany, kam by se dala kola uvázat. Nakonec jsme je …Prohlídka opatství se dá zvládnout za 1-2 hodin, můžete zde i poobědvat a strávit tu delší čas.

Pokud jste milovníky plazů, nebo chcete dopřát dětem rozptýlení, doporučujme návštěvu krokodýlí farmy, která se nachází na hlavní třídě kousek od stellplatzu.

Nás městečko Beauvoir s turistickou atmosférou moc nenadchlo, a tak jsme se oproti plánu sbalili dříve a rozhodli strávit ušetřený čas v Paříži.

Stellplatz ve městě Beauvoir

 • cena: 16,50 Eur/noc

5. Paříž 

Paříži se stala třešinkou na dortu. Vybrali jsme si kemp Camping de Paris v Boloňském lesíku, který je nejbližší centru. Chytli jsme poslední volná místa na jednu noc. Času nebylo nazbyt, tak jsme sundali kola a vydali se k Eifellovce, což byl náš cíl. Cesta trvala 20 minut, kola jsme si na doporučení zamkli před kavárnou, kde byla relativně v bezpečí, jinak prý hrozí, že vám je odcizí. Cca 15 minut jsme si vystáli frontu na lístky. Bohužel jsme se nedostali až na vrchol věže, tam byla kapacita už vyprodaná - doporučujeme rezervovat si prohlídku nejvyššího patra předem, abyste měli jistotu, že se tam dostanete. Druhý den ráno jsme ještě vyjeli do centra na snídani a kolem poledne vyrazili domu.

Kemp Camping de Paris

 • cena: 60 Eur/noc
 • velký plně vybavený kemp s restaurací, obchůdkem, prádelnou, dětskými hřišti

Zpáteční cesta přes Německo - Technická muzea Sinsheim a ve Speyeru

V Německu jsme se rozhodli přenocovat u technického muzea Sinsheim, které leží přímo u dálnice A6. Najdete zde ruský raketoplán, Concord, různé rakety, letadla, sbírku Ferari nebo třeba vojenskou techniku. Část expozice je vidět i zvenku, takže bylo zážitek si je prohlédnout i zpovzdálí. 

Zážitek bylo projít si ho měli jsme štěstí, že zde zrovna končil sraz veteránů a všude kolem byla zaprakovaná auta, takže jsme opravdu měli na co koukat. Sem stojí za to udělat si 1 až 2denní výlet a projít si obě muzea.