Výběr a instalace klimatizace do karavanu

Výběr a instalace klimatizace do karavanu

Trápí vás v létě vysoké teploty v karavanu nebo obytky? Klimatizace vám zajistí pohodlí, i když teploty venku se blíží k 40 stupňům Celsia. O výběru správné klimatizace rozhoduje především velikosti prostoru, aby jej klimatizace zvládla dostatečně ochladit.

V karavaningu jsou dva druhy klimatizací, první jsou vestavěné, které se zabudují přímo do karavanu. Druhé jsou takzvané střešní klimatizace, které se montují do střešního výřezu, nebo se vymění za střešní okno, pokud to místo dovoluje.  

Vestavné klimatizace

Vestavěná klimatizace je méně hlučná a tím, že se montuje na podlahu, nenarušuje těžiště vozu nebo karavanu a není třeba dělat výřez do střechy. Tím pádem nemusíte mít strach z možného zatečení vody do vozu. 

Naopak její nevýhodou je, že se musí rozvést potrubí pro rozfuk studeného vzduchu v interiéru, to vyžaduje mnohdy demontáž nábytku a potrubí také ubírá místo ve skříňkách. Občas se setkám s vnitřní klimatizací, která je napojena na rozfuk vzduchu topení. To ale není správně. Rozfuky topení mají výdechy u podlahy, protože teplý vzduch stoupá. U vnitřních klimatizací by měly být výdechy u stropu, aby mohl studený vzduch klesat interiérem k podlaze a ochladil tak celý vnitřní prostor karavanu.  Tyto klimatizace obvykle mají tři výdechy, takže máte možnost vybrat místa, kde chcete, aby studený vzduch proudil. 

Výhody vestavné klimatizace

  • Nemění těžiště a vnější rozměry vozidla zůstávají zachovány.
  • Není potřeba dělat výřez do střechy a nepřijdete o střešní okno.
  • Výdechy klimatizace si můžete rozmístit, kde vám budou nejvíc vyhovovat.

 

Střešní klimatizace

Střešní klimatizace se montuje snadněji než vestavná. Pokud to prostor dovolí, většinou se využije střešní okno, které se demontuje, a místo něj se klimatizace do výřezu ve střeše usadí. U nových karavanů si můžete nechat ve fabrice udělat takzvanou přípravu pro klimatizaci. To znamená, že se při výrobě karavanu udělá výdřeva 40 x 40 cm a potrubím vedeným v izolaci střechy se přivede napájení a ovládání klimatizace přímo z ovládacího displeje. 

Pokud v karavanu není připravená výdřeva od výrobce, je nutné ji dodělat při montáži a přivést napájení 230 V, což může být u některých typů karavanů nebo obytných aut komplikované.  Střešní klimatizace drží pomocí šroubů ve vnitřním rámečku s výdechy, kterými je přitažena. Výdechy jsou u moderních klimatizací variabilní a dají se různě nastavovat. Můžete si snadno regulovat, kolik studeného vzduchu a jakým směrem pustíte. 

Střešní klimatizace bývají hlučnější, protože tělo karavanu funguje jako ozvučnice a přenáší hluk z klimatizace do interiéru. Moderní klimatizace mají několik módů, jeden z nich obvykle bývá takzvaný tichý a je určený pro provoz během spánku. Hlučnost klimatizace je při tomto módu snížena na minimum. 

Výhody střešní klimatizace

  • Pokud je udělaná příprava z výroby, je montáž střešní klimatizace snadná a rychlá.
  • Není třeba rozvádět studený vzduch potrubím.
  • Žádné výkonnostní ztráty díky tomu, že studený vzduch klesá dolů.
  • U klimatizací s oknem je zachována světlost prostoru.

Doporučuji montáže klimatizací vždy přenechat odborníkům. Předejdete tím potenciálním problémům, které by mohli neodbornou montáží nastat, jako třeba zkrat elektrického rozvodu, nebo zatékání. Pokud si chcete přeci jen klimatizaci namontovat sami, přijďte se s námi před tím poradit.

Jak na montáž klimatizace

Pokud zvolíte montáž klimatizace svépomocí, první co byste měli řešit je elektrické jištění. Doporučuji vždy dle potřebného příkonu zvolit dostatečný jistič. My osazujeme vždy jističem, který chrání fázi i nulu. Přivedení vodiče od jističe ke klimatizaci si důkladně promyslete. 

Pro montáž střešní klimatizace existují dvě možnosti. Buď můžete použít výřez některého ze stávajících střešních oken, nebo vyříznete nový. V tomto případě je nutné si připravit dřevěný rám, který se vloží mezi střešní plech a vnitřní obložení. Rám musí mít správnou tloušťku, aby střechou nezatékalo. Z vlastní zkušenosti mohu vřele doporučit lepení rámu pomocí PU lepidla. Prostor pro výdřevu je nutné vytvořit tak, že odstraníte část stropní izolace. Pak už stačí klimatizaci pouze usadit na místo, připojit napájení a přitáhnout pomocí momentového klíče. Nezapomeňte před usazením klimatizace na hranu střechy nanést správný tmel, který pomáhá těsnící gumě zamezit zatékání. 

U vnitřní klimatizace budete muset v podlaze udělat několik otvorů pro přívod vzduch a odvod kondenzátu, dále rozvést potrubí rozfuků. K některým klimatizacím se prodávají sady potrubí včetně koncovek. Tyto sady vychází levněji, než když budete potrubí a koncovky kupovat zvlášť.