Jak si vytopit karavan na dálku

Pokud patříte mezi milovníky zimního karavaningu a uvažujete o tom, že byste nechali karavan na sezonu zaparkovaný v kempu, určitě vás zajímá, jak si ho vytopit na dálku. Naše rodina pravidelně nechává stát karavan na horách a díky několika vychytávkám si ho vytápíme už z Prahy a vždycky přijíždíme do vyhřátého pokojíčku. 

Do nových karavanů se standardně montují topení od dvou výrobců Truma nebo Alde. Některé modely jsou už z výroby předpřipravené na dálkové ovládání pomocí tzv. iNet Boxu. Ostatní typy topení nejde spustit plyn “online” a je potřeba je dovybavit elektrovložkou Ultraheat.

Varianta 1:  Truma 3004 nebo 5004 a ostatní topení s elektrovložkou 

U těchto typů topení je možné na dálku vytápět pouze elektřinou. Do elektrického rozvodu mezi chránič a jistič je nutné doinstalovat GSM zásuvku se SIM kartou, kterou můžete ovládat odkudkoli svým mobilním telefonem. 

Jak na to? 

Před odjezdem z karavanu nastavíte topení včetně rozfuku na požadovanou hodnotu a zapnete a celý elektrický rozvod vypnete pomocí povelu GSM zásuvce. V momentě, kdy budete chtít zatopit, pošlete GSM zásuvce povel pomocí vašeho telefonu a celý systém se zapne. Řádově vytopení karavanu trvá několik hodin. Záleží na venkovní teplotě. 

Varianta 2: Truma combi 4 nebo Truma combi 6, Alde

Ujistěte se, zda máte na ovládacím panelu topení symbol “iNet ready”. Pokud ano, stačí zakoupit iNet Box a propojit ho do topení. Opět je potřeba SIM karta pro ovládaní. Truma má aplikaci, kterou je možné stáhnout do mobilního telefonu. Pomocí této aplikace můžete ovládat a sledovat vaše topení. U této varianty je možné topit na dálku plynem. 

Pokud máte na topení označení Truma combi 4E nebo Truma combi 6E, máte topení s elektrovložkou a je tak možné topit na dálku i elektřinou. 

Zimní tip na konec: Duo Control

Duo Control je automatický přepínač plynových bomb, díky kterému už nikdy nebudete muset v noci nemuseli vstát z vyhřáté postele a jít měnit plynovou láhev. Duo Control přepne prázdnou láhev na záložní a vy se o tom dozvíte až ráno. Vyšší řada DuoControl CS (= crash senzor) se senzory nárazu umožňují používat plyn i během jízdy, nejen k vytápění, ale i lednici.

Teď už hurá na hory!