Poradna: Instalace tažného zařízení na obytný vůz

S tažným zařízením na obytném voze získáte ještě větší volnost. Můžete si jednoduše připojit cokoli, co chcete vzít na dovolenou: nosič jízdních kol, nadměrné sportovní vybavení, vozík s lodí, vodním skútrem, nebo motocyklem. Možnosti jsou neomezené...

Na většině obytných vozů lze tažné zařízení snadno doinstalovat. Důležité je, kromě dostatečného výkonu motoru, zjistit, zda jsou k dispozici místa pro jeho montáž na podvozku vozidla. Proto je třeba nejprve podívat se pod vozidlo.

Obytné vozy se obvykle skládají z podvozku vozidla a nástavby. Obytné nástavby jsou téměř vždy delší než samotné podvozky. Grafika ukazuje, že tažné zařízení nemůže být namontováno, protože koule by se nacházela pod nástavbou. Z tohoto důvodu musí být mezera mezi koncem podvozku a koncem nástavby překlenuta rámovým prodloužením. Na tomto rámovém prodloužení je pak namontováno tažné zařízení. Pro určení správného tažného zařízení je nejprve nutné zodpovědět následující otázky:

  • Je potřeba tažné zařízení pro vozidlo s nosným rámovým prodloužením?
  • Je potřeba tažné zařízení pro vozidlo s nenosným rámovým prodloužením?
  • Je potřeba tažné zařízení pro vozidlo bez rámového prodloužení?

Nosné rámové prodloužení

Pokud je již od výroby namontováno použitelné rámové prodloužení, je zapotřebí pouze vybrat vhodné tažné zařízení. Naši dodavatelé mají přístup k rozsáhlé databázi, ve které jsou téměř všechny evropské obytné vozy uvedeny. Díky tomu lze zjistit nejen správné tažné zařízení, ale také vhodné rámové prodloužení, pokud ještě není namontováno. Nicméně, jelikož jsou obytné vozy individuálně vybavené, může se stát, že například musí být přesunuta odpadní nádrž, upraveny podpěry nebo přestavěny přídavné součástky. V takových případech je vhodné vyhledat odbornou autoservisní dílnu.

Rozhodujícím faktorem je hodnota D

Rozhodujícím faktorem při volbě správného tažného zařízení je hodnota D konstrukce. Hodnota D je mírou pevnosti tažného zařízení, která se vypočítává pomocí pevně daného vzorce. Nicméně, do hry vstupuje několik faktorů:

  • maximální povolená hmotnost vozidla
  • maximální povolená hmotnost přívěsu (stanovená výrobcem vozidla)

Existují tedy dva různé aspekty - zda vozidlo má povolenou hmotnost přívěsu a zda je hodnota D tažného zařízení dostatečná. Obě věci musí být správně nastaveny. Maximální povolená hmotnost přívěsu je obvykle uvedena v dokladech k vozidlu, i když není namontováno žádné tažné zařízení. Pokud si nejste jisti, jaké jsou povolené hmotnosti přívěsu pro podvozek vašeho obytného vozu, rádi vám pomůžeme. Z našich rozsáhlých databází získáme potřebné informace. Stačí se na nás obrátit.

Pozor na zátěž zadní nápravy

Použití tažného zařízení na vašem obytném voze zvyšuje zátěž zadní nápravy vozidla. Toto je způsobeno statickým zatížením, které působí na tažnou kouli. Před použitím tažného zařízení se ujistěte, že nebudete překračovat maximální povolenou zátěž zadní nápravy.

Zátěž zadní nápravy vašeho obytného vozu vypočítáte pomocí následujícího vzorce:

Z = T x (R + P) / R

 
 
 

Příklad výpočtu

Pokud je rozvor kol (R) vašeho obytného vozu 2500 mm, převis (P) je 1100 mm a zatížení tažného zařízení (T) je 75 kg, pak zvýšení zátěže zadní nápravy (Z) způsobené váhou, kterou přívěs vyvíjí na tažnou kouli při plném využití statické zátěže, by bylo 108 kg.

Povolená hmotnost přívěsu

Před zapojením přívěsu je vždy nejprve třeba se podívat do dokladů k vozidlu. V registračním dokladu (technický průkaz) je uvedena maximální povolená hmotnost přívěsu pro vozidlo.

Pozor: Není rozhodující pouze povolená hmotnost přívěsu u vlečného vozidla. Někdy jsou v dokladech k vozidlu uvedeny dodatečné záznamy, které omezují celkovou hmotnost soupravy - často je to nižší hodnota než součet povolené hmotnosti vlečného vozidla a maximální povolené hmotnosti přívěsu. Pokud tedy plně využíváte povolenou hmotnost přívěsu, nesmíte plně zatížit vlečné vozidlo. Tato pravidla mají dobrý důvod. Souprava musí být schopna pětkrát nastartovat na kopci se sklonem dvanáct procent během pěti minut, aniž by došlo k selhání nějaké části vozidla. Navíc musí podvozek a brzdy vlečného vozidla být navrženy pro bezpečné ovládání soupravy. 

Linnepe: Váš odborník na tažné zařízení pro obytná vozidla

Obytná vozidla tažná zařízení od Linnepe jsou vyrobená ze železa a jsou odolná proti korozi. Tažná zařízení pro obytná vozidla od Linnepe mají všechna schválení typu EU a nemusí být zvlášť zapsána. Cílem Linnepe je dosáhnout co nejnižší hmotnosti při maximální nosnosti a funkčnosti.

  • Mimořádná dlouhá životnost a odolnost
  • Ochrana proti korozi
  • Není potřeba zvláštního zápisu díky schválení typu EU
  • Montáž je možná ve spojení se systémem nosičů

Pro všechna běžná obytná vozidla máme vhodné řešení pro tažení přívěsu - přesvědčte se sami a najděte tažné zařízení, které odpovídá vašemu obytnému vozidlu.

🛒 ESHOP: Tažná zařízení najdete na našem eshopu.

V našem 🛠️SERVISNÍM CENTRU v Praze 9 Horních Počernicích vám rádi tažné zařízení namontujeme. A nejen to! Nabízíme kompletní servisní služby pro obytná auta, karavany a dodávky:

Kontaktujte nás na 📲 420 725 902 911 / 📩 info@karavanista.cz.