Jak zazimovat karavan či obytné auto

 

Zimní přestávky představují poměrně dlouhé období, kdy karavan/obytné auto nečině stojí a vy nemáte kontrolu nad tím, co se odehrává v jeho útrobách. Proto je zásadní svůj vůz po sezóně řádně vyčistit a ošetřit, aby nedocházelo například k zatékání, tvorbě plísní, korodování nebo trouchnivění. Přinášíme tipy, jak karavan správně zazimovat. Trocha úsilí navíc vám na jaře ušetří čas i peníze.

Kam karavan na zimu umístit?

Dobře si rozmyslete, kam svůj karavan v zimních měsících umístíte. Ujistěte se, že je to bezpečné místo. Vyhýbejte se stromům, kde na karavan může kapat míza, nebo, co je horší, padat větve. Karavan mějte vždy nakloněný na přední nebo zadní stranu, aby z něj voda lépe stékala. V ideálním případě ukryjte karavan pod zimní plachtu nebo nějaký přístřešek. Odstraňte z něj všechny cennosti, jako jsou televizory, rádia apod., vše co může lákat zloděje. 

VODA

Velmi důležité je důkladné vyčištění vodovodního systému a vypuštění vody ze všech nádrží, potrubí a bojleru, aby tam přes zimu voda nezamrzla a nepoškodila je. Ještě před tím, než začnete systém vypouštět, je ideální doba jej vyčistit a vydezinfikovat. My máme skvělé zkušenosti s čisticím prostředkem Pura Tank.

Pokud chcete předejít znečištění nádrží, doporučujeme konzervovat pitnou vodu pomocí stříbrné koule, kterou vložíte do nádrže, napustíte vodou a až 2,5 roku se nemusíte o nic starat. Jen pozor, stříbrné koule se vyrábí ve dvou velikostech podle kapacity vaší nádrže: malá stříbrná koule se hodí pro nádrže do objemu 80 l, velká stříbrná koule do objemu 300 l

Jak na vypuštění vodovodního systému karavanu?

Otevřete všechny vodovodní kohoutky včetně sprchy. Pokud máte pákový kohoutek, ujistěte se, že je v poloze uprostřed mezi horkou a studenou. Otevřete vypouštěcí kohouty a pomocí pumpičky nebo kompresoru vyfoukejte poslední kapky vody z potrubí. Vložte zátky do kuchyňského dřezu, umyvadla a sprchové vaničky. Vyjměte také vodní filtry, abyste zabránili zamrznutí vody v nich a potenciálnímu poškození. Nezapomeňte otevřít vypouštění ventil u bojleru.

PLYN

Po konci sezony odpojte lahve s plynem a důkladně zkontrolujte uzavření ventilu, abyste na jaře nesplakali nad prázdnou lahví. Plynové lahve můžete nechat v karavanu, zima jim neublíží. Pokud máte u regulátoru filtry, vyjměte jejich vložky a filtry nechte prázdné.

BATERIE

Vyjměte palubní baterii a uložte ji na teplém a suchém místě. Pravidelně ji kontrolujte a podle potřeby dobijte. Vyjměte baterie také z detektorů kouře a jiných přístrojů. Chladné počasí zkracuje jejich životnost. Pokud baterii dobíjíte solárem, vyjměte pojistku, nebo plusový kabel z regulátoru. Přerušíte tak cestu elektřiny do systému. Před sezónou zbavte solární panel prachu a jiných nečistot. Pokud je solár špinavý, ztrácí výkon a nedobíjí baterii tak rychle, jak by měl. 

INTERIÉR KARAVANU

Větrací otvory karavanu nezakrývejte, aby uvnitř karavanu mohl cirkulovat vzduch. Karavan pravidelně kontrolujte a příležitostně vyvětrejte. Vyprázdněte a propláchněte odpadní nádrž na toaletu pomocí čističe Pura Tank. Vyprázdněte lednici, umyjte ji čisticím přípravkem na lednice a nechte pootevřená dvířka, aby mohl cirkulovat vzduch. Vytápění, nebo temperování karavanu v zimě není nutné.

EXTERIÉR KARAVANU

Těsnění a všechny gumové povrchy ošetřete silikonovým olejem, prodloužíte tak jejich životnost. Ošetřete vnější karoserii vhodnými čisticími prostředky na plášť karavanu, na černé pruhy použijte intenzivní čistič, můžete i oživit plastová okna pomocí lešticí pasty, která odstraní škrábance a zlepší průhlednost oken. Zkontrolujte hlavu tažného zařízení a zástrčku pro připojení k automobilu. Celou oj pak zakryjte vhodným obalem. Umístěte svůj karavan na rovný povrch, poté vysuňte stabilizační nohy a položte je na podložky. Pokud bude karavan/obytný vůz takto stát delší dobu, nezatahujte ruční brzdu.

MARKÝZA

Před zazimováním plátno a tělo markýzy očistěte vhodným čistícím přípravkem. Poté nechte markýzu důkladně vyschnout. Pokud budete markýzu zazimovat vlhkou, na jaře bude určitě plátno plesnivé. Pokud nemáte karavan na zimu krytý plachtou nebo střechou, je velmi dobré markýzu sundat a uložit na suchém místě, zamezíte tak jejímu poškození mrazem.

PLACHTY

Pokud se rozhodnete karavan/obytný vůz zaplachtovat, aby byl chráněný před povětrnostními vliv, je velmi důležité použít plachtu k tomu určenou. Krycí plachty pro karavany zvenku nepropustí prach ani vodu, ale z vnitřní strany jsou prodyšné a karavan tak ventiluje celou zimu. Nečeká vás tak na jaře nepříjemné překvapení v podobě plísně, která by vznikla třeba při použití klasické igelitové plachty. Je dobré vybrat plachtu s možností vyrolování části plachty pro umožnění vstupu do karavanu v průběhu zimy. Velikost plachty určuje délka a šířka těla karavanu bez oje. Některé druhy plachet se dají z boku srolovat, to je velmi dobré pro občasné větrání. 

Spoustu věcí si na karavanu můžete udělat sami doma. Sepsali jsme pro vás článek “Údržba karavanu, kterou zvládnu doma”,  kde najdete tipy co a jak na karavanu dělat, aby vám dlouho vydržel.