Údržba karavanu, kterou zvládnu doma

Když se budete o svého mazlíka dobře starat, bude vám na oplátku dělat radost dlouhou dobu. Pravidelnou základní údržbou exteriéru a vnitřních systémů karavanu nebo obytného auta významně prodloužíte jejich životnost a snížíte riziko nepříjemných překvapení na dovolené, jako jsou například zlomené klíče v zámku či nefunkční vodní čerpadlo.

Karoserie v topu

Po létě se jako první vrhněte do očisty. Důkladně svůj vůz umyjte a nezapomeňte odstranit veškeré nečistoty z karoserie a externího vybavení, abyste včas odhalili případná poškození a nezačalo vám do něj zatékat.

 • Pokud máte obytné auto nebo přívěs vybavané solárním panelem, dopřejte mu extra péči - usazená špína totiž zásadně ovlivňuje jeho výkonnost a mohli byste při příštím výletě splakat nad nedostatkem elektřiny. 
 • Náležitou péči si zaslouží i markýza. Nejprve ji celou vytáhněte, omyjte a případně dočistěte dešťové pruhy z látky čističem markýz Thule PVC Cleaner. Potom nechte markýzu dokonale vyschnout a zabalte. Při manipulaci s markýzou se ujistěte, že nefouká, nebo ji pro jistotu upevněte popruhy, aby se nepoškodila.

Čím máte ošetřit karoserii?

Ideální "čisticí duo" je šampon na mytí karavanů nebo obytných aut a teleskopické koště, které jednoduše napojíte na hadici s vodou a s pomocí štaflí umyjete raz dva celý vůz i střechu.

NÁŠ TIP: Na extraodolné skvrny vyzkoušejte intenzivní čistič nebo odstraňovač dešťových pruhů. 

Okna, dveře a těsnění

Když už máte vše krásně umyté, můžete se vrhnout do detailnějšího ošetření. Často se stává, že si při projíždění úzkých uliček poškrábete boční okna. Ale nezoufejte, škrábance na oknechse dají snadno odstranit jemnou lešticí pastou. Péči věnujte také všem těsněním -  u oken, dveří i prostupů a projeďte je silikonový olejem, aby neztvrdla. Prostříkněte s ním i všechny zámky. 

Ošetření podvozku a kovových komponentů

Po sezóně je ideální doba pro antikorozní ošetření spár a kovových komponent ochranným voskem, který jim prodlouží životnost. Vosk je vodoodpudivý a má vynikající penetrační a samoopravné vlastnosti. Podvozek ošetřete speciálním sprejem na ochranu podvozku, který se hodí i pro ošetření dřevěných podlah používaných v karavanech a obytných vozech. 

Vodovodní systém

Voda ve vodovodním systému se může během vysokých teplot kazit a vzniká šlem, který je třeba odstranit. Použijte čistič vodní nádrže Pura Tank, který celý systém vyčistí a dezinfikuje. Následně vodu vypusťte a případně před zimní sezónou důkladně vyfoukejte vzduchem, aby nikde nezůstal zbytek, který by mohl zatéct do spojů a při nízkých teplotách zmrznout a poškodit je. Vodovodní nádrž vytřete do sucha a vypusťte vodní filtr, pokud ho máte. Abyste předešli kažení vody, použijte přípravky pro konzervaci vody buď ve formě tabletek, roztoku, nebo stříbrnou síťku, o kterou se nemusíte rok starat. 

Odpadní nádrže a WC

Vestavné odpadní nádrže doporučujeme vyčistit silným chemickým čističem, abyste předešli nepříjemnému zápachu. Minimálně jednou ročně (v závislosti na užívání) si vyčistěte i toaletní nádrž od usazenin a nánosů . Pokud máte vůz vybavený WC odvětráním SOG, je třeba jednou ročně vyměnit uhlíkový filtr

TIP: Pro čištění vodovodního i odpadního a nádrží používejte přípravky k tomu určené, které jsou šetrné ke spojům a těsněním.

Plyn, pneu a elektrická baterie

Plynové láhve po sezóně uzavřete a nechte ve voze. Zkontrolujte vzorek pneumatik. Zaměřte se na jejich vnitřní část, kde se pneumatiky kvůli nerovnoměrnému rozložení váhy dříve opotřebují a poté je dofoukněte na předepsanou hodnotu. Pokud máte ve voze 12 V baterii, vyndejte ji na suché místo do garáže. Jednou nebo dvakrát za zimu ji dobijte, aby měla stále plnou kapacitu. V interiéru dotáhněte všechny viditelné šrouby. 

TIP: V naší provozovně v Praze 9 vám vyměníme ocelové nebo kompozitové láhve Primagas.

Mohlo by se vám hodit:

 

🛒 ESHOP - Uvedené produkty najdete na našem e-shopu nebo v obchodě v Praze 9, kde se na vás těšíme.

🛠️ V našem SERVISNÍM CENTRU vše zkontrolujeme a opravíme za vás!

Připravíme vám karavan či obytné auto na novou sezónu. Nakoupíte si u nás chemii, oservisujeme nástavbu a dohodneme vám případně i servis motorové části. Nemusíte se o nic starat.

S čím vším vám umíme pomoct?

 • Montáže
  • Vybavíme váš vůz špičkovými technologiemi.
 • Opravy a výměny
  • Opravíme váš karavan i obytný vůz včetně vybavení.
 • Servisní prohlídky 
  • Prohlédneme váš vůz a připravíme ho na novou sezonu.
 • Odborné konzultace
  • Pomůžeme vám najít karavan snů, provedeme vás specifikací nového karavanu, nebo s vámi prověříme bazarový vůz. 
  • Máte technický problém, který potřebujete ve svém obytném voze vyřešit? Chcete si sami namontovat solární systém, ale chybí vám znalosti? Nabízíme odborné konzultace a návrhy technických řešení na míru. 

Vymyslíme. Namontujeme. Opravíme. Kontaktujte nás na 📲 420 725 902 911 / 📩 info@karavanista.cz. Ozveme se vždycky!