Údržba karavanu, kterou zvládnu doma

Kdo se o karavan dobře stará, tomu dlouhou dobu dobře slouží. Takové by mělo být heslo každého karavanisty nebo majitele obytného vozu. Pokud budete pravidelně provádět základní údržbu, na dovolené vás nebude čekat žádné nepříjemné překvapení v podobě zlomeného klíče v zámku nebo třeba zadřeného vodního čerpadla.  

Mytí

Před uložením karavanu je důležité jej důkladně umýt a odstranit veškeré nečistoty, aby se odhalila případná poškození. Přes narušenou karoserii by mohla voda zatékat do interiéru a začaly by se tvořit plísně. Nazapomínejte na solární panel, protože usazená špína zásadně ovlivňuje jeho výkonnost. Jak to funguje se dočteš ZDE. Ideální čisticí karavanduo je šampon na mytí karavanů nebo obytných aut a teleskopické koště napojitelné na hadici s vodou, díky kterému umyjete celý vůz i střechu (s pomocí štaflí). Pro trvalejší znečištění jako jsou třeba dešťové pruhy existuje intenzivní čistič, díky kterému se jich zbavíte. 

Okna, těsnění, markýza

Škrábance na oknech ošetřete lešticí pastou, která je dokáže minimalizovat. Silikonový olejem ošetřím těsnění oken, dveří i prostupů, aby neztvrdla a dlouho vydržela, a prostříknu s ním i všechny zámky. Markýzu roztáhnu, vyčistím a nechám vyschnout. Pak ji zabalím.

Vodovodní systém

Po sezóně je ideální období vyčistit a dezinfikovat celý vodovodní systém pomocí speciálního přípravku. Když vodu vypustím a důkladně vyfoukám vzduchem, aby nikde nezůstal zbytek vody, který by mohl zatéct do spojů, při nízkých teplotách zmrznout a poškodit je. Vodovodní nádrž vytřu do sucha a vypustím vodní filtr, pokud ho mám. 

Odpadní nádrž a WC

U obytných aut je třeba vyčisti odpadní nádrž pomocí chemického čističe na odpadní nádrže. Na toaletu použijte antibakteriální čistič WC. Poté si do nádrže můžete připravit stříbrnou kouli pro konzervaci pitné vody, která udržuje vodovodní systém dlouhodobě čistý a dezinfikovaný. U WC odvětrání SOG je třeba jednou ročně vyměnit uhlíkový filtr.

Plyn a elektrická baterie

Plynové láhve uzavřu a nechám v karavanu. Zkontroluju vzorek pneumatik, ze zkušenosti se zaměřuju na jejich vnitřní část, kde se pneumatiky kvůli nerovnoměrnému rozložení váhy dříve opotřebují a poté je dofouknu. Pokud mám v karavanu 12 V baterii, vyndám ji na suché místo do garáže. Jednou nebo dvakrát za zimu ji dobiju, aby měla stále plnou kapacitu. V interiéru je vhodné dotáhnout všechny viditelné šrouby. Když mám toto hotové, nechám karavan odpočívat pod plachtou do příštího jara. 

Mohlo by se vám hodit: